پرسش های متداول

1- مشاغل خانگی چیست و  شامل چه رشته هایی می گردد؟

مطابق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ، مشاغل خانگی شامل آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضاء خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسکونی همجوار شکل می گیرد و منجر به تولید ویا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می گردد. بر اساس مصوبات ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ، رشته های مشاغل خانگی در حوزه های صنایع دستی ، فرش کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، خدمات ، تولیدی صنعت و فناوری اطلاعات (IT )می باشد و بر همین اساس انواع مشاغل خانگی در هریک از زیر بخش ها ارائه گردیده که فهرست و همچنین اطلاعات هر یک از مشاغل مذکوردر سایت وزارت کار و امور اجتماعی ( به نشانی www.irimlsa.ir ) قسمت مشاغل خانگی موجود می باشد.


2- برای پیشنهاد عنوان شغلی جدید چه باید کرد ؟

در صورت عدم وجود شغل مورد نظر متقاضی در فهرست مشاغل خانگی ، متقاضی می تواند در فرم ثبت نام شغل مد نظر خود را پیشنهاد نماید .مشاغل پیشنهادی متعاقباً بررسی و در صورت تصویب ، به فهرست مشاغل خانگی اضافه خواهند شد.


3- نحوه فعالیت در مشاغل خانگی چگونه است ؟

فعالیت در حوزه مشاغل خانگی به3 صورت امکان پذیر می باشد:

الف – انجام فعالیت به صورت کارمزدی برای کار فرمای خارج از محیط مسکونی ( متقاضی تحت پوشش )

ب – انجام فعالیت مستقل اعم از تامین مواد اولیه تا عرضه محصول به خارج از محیط مسکونی (متقاضی مستقل )

ج- انجام فعالیت به صورت تعاونی ، و یا مشارکت با بنگاه های بالا دستی تامین کننده مواد اولیه و عرضه محصول آنان در بازار ، ترجیحا به صورت کسب و کار خوشه ای ( پشتیبان )


4- نحوه ثبت نام برای مشاغل خانگی به چه صورت است ؟

به منظور تسریع در ثبت نام متقاضیان مشاغل خانگی ( تا پیش از تکمیل و راه اندازی سامانه ثبت نام ) متقاضیان می توانند به صورت حضوری ثبت نام نمایند. بدیهی است پس از تکمیل و راه اندازی سامانه مذکور ، ثبت نام فقط از طریق سامانه انجام خواهد شد. متقاضیان مشاغل خانگی می توانند فرم ثبت نام ( متناسب با شرایط خود به تفکیک مستقل – تحت پوشش -  پشتیبان ) را از سایت  وزارت کار و امور اجتماعی  به نشانی www.irimlsa.ir قسمت مشاغل خانگی دریافت و چاپ نموده و فرم ها را پس از تکمیل به ادارات کل تعاون یا دستگاه اجرایی ذیربط ارائه نمایند. متقاضیان مشاغل خانگی باید از مهارت و تخصص کافی جهت انجام شغل خانگی مورد نظر برخوردار باشند.


5-آیا برای شروع فعالیت در مشاغل خانگی نیاز به مجوز می باشد ؟

کلیه متقاضیان مستقل و پشتیبان برای انجام فعالیت در حوزه مشاغل خانگی نیاز به دریافت مجوز دارند.


6-شرایط لازم و مراحل دریافت مجوز چیست ؟

شرایط لازم برای دریافت مجوز شامل شرایط عمومی واختصاصی می باشد . متقاضیان واجد شرایط ، فرم تکمیل شده ثبت نام و مدارک لازم را به دستگاه اجرائی ذیربط ارائه می نمایند . پس از انجام بررسی های لازم و در صورت تائید طرح در دستگاه اجرائی ، مجوزمربوطه توسط اداره کل کار و امور اجتماعی استان صادر خواهد گردید.

جهت اطلاع از ضوابط صدور مجوز( شرایط عمومی و اختصاصی ، مدارک مورد نیاز و مراحل صدور مجوز) به سایت وزارت کارو امور اجتماعی ( به نشانی  www.mcls.gov.ir ) قسمت مشاغل خانگی مراجعه شود.


7-آیا متقاضیان مشاغل خانگی وام و تسهیلات دریافت می نمایند ؟

متقاضیان دارای مجوز کسب و کار خانگی که مورد تایید دستگاه اجرائی ذیربط می باشند ، می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.


8-آیا شاغلین کسب و کار خانگی مشمول حمایت بیمه ای می گردند ؟

مشمولین قانون ، با ارائه مجوز کسب و کار خانگی میتوانند نزد صندوق تامین اجتماعی بیمه و از مزایای آن برخوردار گردند. مشمولین صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر تابع قوانین و مقررات مربوطه خواهند بود.


9-از شاغلین خانگی چه حمایت هایی بعمل خواهد آمد؟

متقاضیان مشاغل خانگی در صورت واجد شرایط بودن از انواع گوناگون حمایت ها نظیر حق بیمه خویش فرما ، تسهیلات و  بازار های محلی جهت عرضه محصولات خانگی وغیره به برخوردار خواهند شد.


10-عرضه و فروش محصولات خانگی به چه صورت است ؟

مطابق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ، عرضه محصول تنها در بازار خارج از محیط مسکونی صورت گرفته و عرضه و فروش محصول(کالا و خدمات ) در منزل مسکونی ممنوع می باشد. به همین منظور بازارهای محلی موقت به تناسب جهت عرضه محصولات خانگی اختصاص داده می شوند.


11 - شیوه نظارت بر مشاغل خانگی به چه صورت است؟

نظارت در حوزه مشاغل خانگی به 3مرحله قبل از پرداخت ، حین پرداخت و پس از پرداخت تسهیلات تقسیم بندی می گردد.جهت اطلاع ازچگونگی نظارت ،  به سایت وزارت کار و امور اجتماعی( به نشانی  www.mcls.gov.ir ) قسمت مشاغل خانگی مراجعه شود.


12- آیا امکان فعالیت همزمان در چند رشته وجود دارد ؟

انجام فعالیت همزمان در چند شغل خانگی در صورت تائید دستگاه اجرایی ذیربط و چنانچه مجموع ساعات کارخانگی توسط هر یک از شاغلین خانگی از 44 ساعت کار در هفته بیشتر نگردد ، بلامانع است.


13 - شرایط و استاندارد های لازم برای مشاغل خانگی کدام است؟

فهرست رشته های مشاغل خانگی و نیز اطلاعات مربوط به تعدادی از رشته های مشاغل خانگی در سایت وزارت کار و امور اجتماعی ( به نشانی  www.mcls.gov.ir) قسمت مشاغل خانگی موجود و قابل مشاهده می باشد.


14 – شرایط انجام کسب و کار خانگی چه می باشد؟

برای انجام کسب و کار خانگی لازم است کار صرفاً توسط عضو یا اعضاء خانواده در واحد مسکونی انجام شود.حجم تولید با شرایط و فضای واحد مسکونی تناسب داشته باشد.آلودگی های زیست محیطی ، صوتی و بصری ایجاد نکند. حقوق همسایگان به طور کامل رعایت گردد. عرضه و فروش محصول (کالا و خدمات ) در خارج از واحد مسکونی صورت گیرد. تردد غیرمتناسب با فضای محل سکونت به ویژه در مجتمع های مسکونی انجام نشود.شغل مجاز باشد و  با محیط مسکونی تناسب داشته باشد.


سوال و جواب های بالا بر گرفته از سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش مشاغل خانگی می باشد.(http://markazi.mcls.gov.ir/fa/karafarini)


15 - مرجع مربوط به مشاغل خانگی در ایران چه سایت هایی می باشد؟

کلیه متقاضیان کسب و کارهای خانگی باید نسبت به ثبت نام در سامانه حمایت مشاغل خانگی inhb.ir  اقدام نموده و  همچنین برای ییشنهاد محصولات خانگی جدید به این سامانه مراجعه نمایند.متقاضیان کسب و کارهای خانگی باید شرایط و قوانین  کسب و کار های خانگی که در آن سامانه و همچنین در سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش مشاغل خانگی ذکر شده (http://markazi.mcls.gov.ir/fa/karafarini) را رعایت و اجرا نمایند


16- سایت بازار خانگی چیست؟

وب سایت بازار خانگی یک بازار مجازی برای خرید و فروش محصولات و خدمات خانگی و کسب و کار های کوچک می باشد که با هدف اشتغالزایی و ترویج کسب و کار های خانگی در کشور عزیزمان بوجود آمده است. به علاوه این سایت یک شبکه اجتماعی برای ارتباط بین فروشندگان و کاریرن می باشد که در آن فروشندگان می توانند با مشتریان و کاربران خود در ارتباط مستقیم باشند و آنها را از اخبار و محصولات و خدمات جدید خود مطلع کنند.

بنابراین اگر آشپزی، خیاطی و بافندگی، خدمات زیبایی و آرایشی، تدریس و آموزش، پرورش گل و گیاه و حیوانات، خدمات فنی و بسیاری کارهای دیگر بلدید در سایت بازار خانگی فروشگاه بسازید و آنها را در سراسر ایران یا شهر و محله خود عرضه کنید. همچنین محصولات و خدمات مورد نظر خود را در نزدیکی مکان خود پیدا کنید.


17 - مزایای مشاغل و کسب و کارهای خانگی چیست؟

- در مشاغل خانگی تفکیک جنسیتی وجود ندارد و زنان و مردان می توانند با توجه به مهارت خود در خانه ، نه تنها برای خود بلکه برای سایر اعضای خانواده شغل ایجاد کنند.

- مزیت دیگر مشاغل خانگی کاهش هزینه های رفت و آمد و همچنین مشکلات ناشی از ترافیک می باشد.

- می توان در کنار خانواده و همراه با مراقبت از فرزندان ، در محیط آرام ، راحت و امن خانه مشغول به کار و کسب در آمد شد.

استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه های کار خانوادگی دیگر مزیت مشاغل خانگی می باشد  و همچنین در کسب و کار های خانگی امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد- شاگردی بین اعضاء خانواده نیز وجود دارد.

- مشاغل خانگی همچنین باعث توسعه فرهنگ کار در خانواده می گردد. در عین حال که فرزندان از حضور پدر یا مادرخود در منزل احساس امنیت میکنند، اهمیت کسب و کار را از نزدیک یاد می گیرند.

- از دیگر مزایا ، انعطاف پذیری مشاغل خانگی می باشد به گونه ای که فرد با هزینه بسیار اندکی می تواند برای تغییر و بهبود کارش قدم بردارد.

- دولت نیز در راستای حمایت از متقاضیان مشاغل خانگی ، تسهیلاتی را برای این امر اختصاص داده است.

- با سرمایه اولیه اندک و محدود می توان کار خود را شروع کرده و نیاز به دفتر ، میز ، منشی و...نمی باشد و با داشتن حداقل امکانات از قبیل یک خط تلفن و کارت ویزیت برای معرفی خودتان به خریداران کالا یا خدمات  میتوان یک کسب و کار موفق راه اندازی کرد .

- از دیگر مزایای مشاغل خانگی استفاده از فضای مجازی اینترنت برای کسب در آمد ، بازاریابی و دسترسی راحت به خریداران می باشد که بسیار آسانتر از روشهای بازاریابی سنتی می باشد.


18 - تفاوت سایت بازارخانگی با دیگر سایتهای مشابه مانند سایت های نیازمندیها چیست ؟

الف) وب سایت بازارخانگی با هدف اشتغالزایی و ایجاد بازاری مجازی برای خرید و فروش محصولات خانگی و کسب و کارهای کوچک بوجود آمده است و تمامی تلاش خود را در این راستا میکند. بنابر این بر خلاف سایت های  نیازمندیها که به همه مغازه دارها و برندها و شرکت ها اجازه ثبت می دهند،سایت بازارخانگی به شرکت ها، برندها و مغازه های بزرگ اجازه ساخت فروشگاه در سایت را نمی دهد (به جز بعضی از پخش کننده های اصلی) و فروشگاه آنها را تأیید نمی کند تا امکان رقابت را از مشاغل خانگی و کسب و کارهای کوچک نگیرد.


ب) هچنین بازار خانگی بر خلاف دگر سایت های مشابه یک شبکه اجتماعی برای ارتباط فروشندگان با کاربران می باشد که در آن کاربران می توانند فروشگاه های مورد علاقه خود را دنبال کنند و از محصولات جدید، اخبار جدید آنها و غیره مطلع شوند. همچنین کاربران می توانند محصولات مورد علاقه خود را به لیست علاقه مندیهای خود بیفزایند تا همیشه در دسترس باشد. به علاوه می توانند در قسمت نظر دهی سوالات خود را از فروشنده پرسیده و جواب بگیرند و یا به صورت مستقیم در قسمت "ارسال ایمیل مستقیم" با فروشنده در تماس باشند.


ج) سایت بازارخانگی بر خلاف سایت های فروش آنلاین که هر کالایی که توسط فروشنده ساخته شده است را تأیید میکنند، فقط کالاها و خدماتی که مرتبط با طبقه بندی های سایت باشد را قبول میکند و فروش کالاهایی مانند ماشین و لوازم یدکی ماشین یا املاک را تأیید نمی کند چون که این سایت برای ترویج مشاغل خانگی بوجود آمده است. به اضافه، این سایت اجازه فروش کالاهای دسته دوم مانند پخچال، لوازم خانه و غیره را به فروشندگان نمی دهد چون که بازار خانگی علاقه مند به جذب کسب و کارهای با استعداد برای تولید و خدمات می باشد و برای فروش لوازم دسته دوم سایت های موفق زیادی در ایران وجود دارد.


د) وب سایت بازارخانگی امکان ساخت فروشگاه با طراحی دلخواه فروشنده همراه با آدرس اختصاصی را به کاربران می دهد . مانند یک وبلاگ عمل می کند و امکان اضافه کردن تعداد زیادی محصول و خدمات را به آن فروشگاه فراهم میکند و تنها سایتی می باشد که خدمات بی نظیر دیگری مانند گذاشتن خبر،پاسخگویی به نظرات و غیره را با هم به فروشندگان می دهد.


ه) سایت بازارخانگی بر خلاف سایت های فروش آنلاین که فقط کالا و محصول را می فروشند، امکان گذاشتن خدمات را هم برای فروشندگان فراهم کرده است و به همین علت مانند آن سایت ها نمی تواند فروش آنلاین برای محصولات و کالاها بگذارد و از فروش کمیسیون بگیرد (چون که خدمات قابل فروش بصورت آنلاین نمی باشند). بنابراین، سایت بازارخانگی هیچ کمیسیونی برای فروش محصولات و خدمات شما نمیگیرد و فقط ماهیانه 25,000 تومان برای استفاده از مزایا و امکانات مخصوص فروشگاه های ویژه در سایت بازار خانگی از فروشندگان می گیرد.


19 - چرا در سایت بازار خانگی فروشگاه بسازم؟

سایت بازار خانگی امکانات زیادی را در اختیار فروشندگان خود قرار داده است تا بتوانند در سراسر ایران دیده شوند و به فروش برسند:

1- در صورت ویژه نبودن فروشگاه، می توانید به تعداد حداکثر 3 محصول و خدمات که مربوط به طبقه بندی بازار خانگی می شود را به فروشگاه خود اضافه نمایید و در صورت ویژه بودن فروشگاه بدون محدودیت محصول و خدمات اضافه نمایید.

2- می توانید با کاربرانی که فروشگاه شما را در بازار خانگی دنبال می کنند، در ارتباط باشید به این گونه که از اخبار، محصولات جدید و ویرایش فروشگاه شما به صورت دریافت اطلاعیه مطلع می شوند.

3- می توانید جواب نظر کاربران را بر روی محصولات خود بدهید.

4- می توانید عکس پروفایل و کاور فروشگاه خود را به دلخواه خود انتخاب کنید تا نسبت به دیگر فروشگاه ها متفاوت شوید.

5-  می توانید اخبار مربوط به کارهای خود را در فروشگاه خود اضافه کنید تا دنبال کنندگان فروشگاه شما در جریان آخرین اخبار شما قرار گیرند.

6- می توانیدبا معرفی شبکه های اجتماعی خود مانند اینستاگرام، واتس اپ یا تلگرام با مشترین خود ارتباط برقرار کنید.

7- کلیه کاربران می توانند به صورت مستقیم از قسمت "ایمیل مستقیم به فروشنده" با فروشندگان مورد علاقه خود ارتباط برقرار کنند.

8-  وب سایت بازار خانگی هیچ گونه کمیسیونی بابت فروش محصولات و خدمات شما نمی گیرد.

9- ساخت فروشگاه در سایت بازار خانگی کاملا رایگان می باشد و می توانید از اکثر امکانات سایت استفاده نمایید. اما در صورت تمایل می توانید فروشگاه خود را ویژه نمایید به این معنا که با پرداخت ماهیانه 25،000 تومان به سایت، محصولات و خدمات شما با اولویت بالا و تگ ویژه به نمایش عموم می رسد و در خبرنامه های ارسالی سایت هم قرار می گیرد و از امکانات بیشتری در سایت برخوردار خواهید شد. بنابراین شما با ساخت فروشگاه در سایت بازار خانگی هیچ ضرری نمی کنید.

10- می توانید برای فروشگاه خود آدرس اختصاصی داشته باشید. بنابراین میتوانید این آدرس را در اختیار دیگر کاربران و دوستان قرار داده تا مستقیم وارد فروشگاه شما در سایت بازار خانگی شوند.

11- با پر کردن یک فرم ساده به راحتی می توانید فروشگاه خود را بسازید.


20 - سایت بازار خانگی چه تعهداتی در قبال فروشندگان خود دارد؟

وب سایت بازارخانگی متعهد می باشد که تمامی تلاش خود را در جهت افزایش بازدید از سایت و در نتیجه افزایش بازدید ازفروشگاه ها را بنماید. وب سایت بازارخانگی با استفاده از روش های سئو و دیگر روشهای تبلیغاتی برای افزایش کاربران سایت و رسیدن به این هدف تلاش می کند.

به علاوه این سایت تلاش می کند با بهینه سازی مداوم سایت و تقویت سئو، ترافیک سایت و فروشگاه شما را از طریق موتور های جستجوگر مانند گوگل بالا ببرد.

همچنین وب سایت بازارخانگی از طریق همکاری با سازمان ها و مراکز مرتبط با طبقه بندی های سایت (مانند اتحادیه صنایع دستی تهران و ....) تلاش خود را می کند تا خدمات بهتری را به شما فروشندگان محترم ارائه دهد و شما را در جریان اطلاعیه های مرتبط با فعالیت خود بگذارد.

وب سایت بازارخانگی نهایت تلاش خود را می نماید تا با ایجاد خدمات هرچه بیشتر در سایت از طریق انجام آپدیت های مداوم، بالا نگه داشتن سرعت سایت، جذب ترافیک برای سایت و فروشگاه شما و خبر رسانی های مکرر رضایت شما فروشندگان گرامی را جلب نماید.همچنین در این راه، از نظرات و پیشنهادهای شما نهایت استقبال را میکنیم.


21 - چرا اعتبار فروشگاه خود را در سایت بازار خانگی افزایش دهم و فروشگاه خود را ویژه نمایم ؟

ساخت فروشگاه و استفاده از برخی امکانات سایت بازار خانگی به طور دائمی رایگان می باشد اما با ویژه کردن فروشگاه با پرداخت فقط 25،000 تومان ماهیانه از طرف فروشنده به سایت مزایا و امکانات فوق العاده ای به فروشگاه شما اضافه می شود تا با اولویت قرار گرفتن محصولات و خدمات فروشگاه و روش های دیگر تبلیغاتی، امکان بازدید و فروش محصولات و خدمات فروشگاه شما بیشتر شود و از مزایایی که در زیر آمده است بهره ببرید. در ضمن وب سایت بازارخانگی هیچ گونه کمیسیونی از فروش محصولات وخدمات از فروشندگان دریافت نمی کند.


خدمات و مزایای بازار خانگی برای فروشگاه های ویژه در زیر آمده است:

الف) نمایش محصولات و خدمات فروشنده با اولویت بالا به کاربرانی که در سایت جستجو می کنند (فروشندگانی که ویژه نیستند  با اولویت کمتری نشان داده می شوند)

ب) در اولویت قرار گرفتن محصولات و خدمات فروشنده در پیشنهادات سایت

پ) قرار گرفتن برچسب ویژه بر روی محصولات و خدمات فروشنده

ت) تبلیغ محصولات و خدمات فروشگاه در خبرنامه های ارسالی بازارخانگی

ج) امکان اضافه کردن بدون محدودیت محصول و خدمات به فروشگاه خود (در حالت عادی هر فروشگاه حداکثر 3 محصول می تواند به فروشگاه خود اضافه نماید.

چ) می توانید از کاورهای ویژه برای فروشگاه خود استفاده نمایید

ح) وب سایت شما با لینک فالو و همچنین آی دی شبکه های اجتماعی شما در قسمت اطلاعات فروشنده به نمایش کاربر می رسد.

خ) فروشگاه شما بلافاصله و خارج از صف دیگر فروشندگان به تایید می رسد. (فقط در مرحله پنجم ثبت نام)


در صورتی که اعتبار ویژه فروشگاه تمدید نشود تمامی مزایای بالا برای فروشندگان گرامی غیر فعال می گردد و فروشگاه به وضعیت عادی تغییر می کند.


22 - آیا ایمیل شخصی من توسط دیگر کاربران دیده می شود؟

خِیر، ایمیل های شما فقط در اختیار سایت بازار خانگی قرار دارد و مدیریت سایت متعهد به حفظ و نگهداری آنها می باشد و به هیچ عنوان در اختیار شخص ثالث و یا سایت دیگری  قرار نمی گیرد و قابل دیدن توسط دیگر کاربران نمی باشد. البته فروشندگان در زمان ساخت فروشگاه با تیک زدن باکس مربوط به "نمایش عمومی ایمیل خود" می توانند ایمیل خود را در قسمت "اطلاعات تماس فروشنده" به بازدید کنندگان نشان دهند.

وب سایت بازار خانگی فقط جهت آگاه کردن کاربران برای امور مربوط به سایت مانند اخطار شکایت، تایید افزایش اعتبار، نظر سنجی ، آپدیت سایت و... از ایمیل شما استفاده می کند.

همچنین ایمیل هایی که برای دریافت خبرنامه ثبت شده اند، کاملا محفوظ بوده و فقط برای ارسال خبرنامه مربوط به سایت بازار خانگی (حداکثر هفته ای دو بار) استفاده می گردد و هیچ گونه استفاده تجاری دیگری نخواهد شد.


23 - چگونه بازدید و فروش محصول و خدمات خود را در سایت بازار خانگی افزایش دهم؟

- ویژه نمودن فروشگاه: با پرداخت ماهیانه فقط 25،000 تومان فروشگاه خود را ویژه کنید تا از طریق در اولویت قرار گرفتن محصولات و خدمات خود در جستجو های کاربران و پیشنهادات سایت و همچنین دیگر روش های تبلیغاتی سایت، امکان بازدید و فروش شما به مراتب بیشتر شود و همچنین از تمامی امکانات فروشگاه خود مانند امکان اضافه کردن بدون محدودیت محصول و خدمات به فروشگاه و بسیاری امکانات ویژه دیگر بهره ببرید.

- معرفی فروشگاه مجازی خود به دوستان و اطرافیان و تشویق آنها به معرفی به دیگران

- به صورت فعال و مداوم محصول و خدمات به فروشگاه خود در زمان های مختلف اضافه نمایید (کارها و محصولات جدید خود را). چرا که با این کار محصولات جدید شما برای دنبال کنندگان شما به نمایش در می آید، همچنین در صفحه "خانه" بازار خانگی هم در لیست "15 محصول جدید" به نمایش عموم در خواهد آمد. بنابراین دقت شود که تمامی محصولات و خدمات خود را یک مرتبه به فروشگاه خود اضافه نکنید و در روزها و زمانهای مختلف اضافه نمایید تا دائما در صفحه خانه و همچنین قسمت اطلاعیه های دنبال کنندگان خود قرار بگیرند و وقتی کاربران برای دیدن آنها وارد فروشگاه شما می شوند با دیگر محصولات شما آشنا می گردند.

- گذاشتن عکس های واقعی و جذاب برای محصولات و خدمات خود: عکس بیشترین نقش را در جذب دیگر کاربران دارد.

- گذاشتن راههای مختلف تماس از جمله ایمیل، موبایل، شبکه های اجتماعی

- چک کردن مداوم ایمیل خود: از آنجا که کاربران از قسمت "ارسال مستقیم ایمیل برای فروشنده" در صفحه محصولات و خدمات شما می توانند سوالات و درخواست های خود را به شما ارسال کنند، جواب سریع به انها بسیار مهم می باشد.

- گذاشتن قیمت های واقعی و اوکازیون برای جذب مشتری

- نوشتن توضیحات کامل در مورد محصول و خدمات: برای هر کدام از محصول و خدمات خود توضیحات کاملی بنویسید. برای این کار خود را به جای خریدار گذاشته و تصور کنید که اگر می خواستید از فروشگاهی مانند فروشگاه خود خرید کنید چه مواردی را دوست داشتید بدانید (مانند بهداشتی بودن محصول، اندازه، مواد اولیه و سازنده آن، رنگ های موجود، تاریخچه آن، بسته بندی، خدمات اضافی و بسیاری موارد دیگر).

- توضیحات کامل در مورد فروشگاه خود: همچنین توضیحات کاملی را در قسمت "توضیحات فروشگاه خود" بنویسید. مانند: کارها و خدماتی که انجام می دهید، جمله تبلیغی برای فروشگاه خود، نحوه ارتباط با مشتری، نحوه ارسال کالا و فروش آن، خدمات پس از فروش، بسته بندی و غیره. شما با نوشتن توضیحات کامل باعث جلب اعتماد مشتری و فرهنگ سازی در جهت خرید اینترنتی می شوید (مخصوصا محصولات آشپزی و شیرینی و کیک که نیاز بیشتری به اعتماد سازی دارد)

- نهایت تلاش خود را برای عرضه کالا و خدمات با کیفیت به مشتری بکنید از جمله مهمترین فاکتورها، رفتار خوب در زمان تحویل با مشتری و قیمت مناسب کالا و خدمات می باشد . همچنین مشتری را به گذاشتن امتیاز در وب سایت تشویق کنید

- تشویق خریداران به امتیازدهی و نظردهی: یکی از مهمترین مسائلی که باعث جلب اعتماد خریدار آنلاین می شود خواندن نظرات دیگر خریداران آن فروشگاه می باشد و به طور کلی از تجربیات دیگر خریداران استفاده می کند. بنابراین دقت کنید که همیشه مشتری های خود را راضی نگه دارید تا امتیاز و نظر خوب دریافت کنید چرا گه این ها اعتبار فروشگاه شما را در طول زمان می سازد.

- تشویق خریداران به دنبال کردن فروشگاه شما: با این کار مشتری های خود را از فعالیت های و کار های جدید خود با خبر نگه می دارید و باعث می شوید که مشتری ها وفادار به شما بمانند. هر وقت که خبر جدید و یا محصول جدید ثبت میکنید و یا فروشگاه خود را ویرایش می کنید، به دنبال کنندگان شما در قسمت "اطلاعیه ها" اطلاع داده می شود.

- فروشگاه های مورد علاقه خود را در بازار خانگی دنبال کنید. هر چه بیشتر دیگر فروشگاه ها را دنبال کنید آنها هم احتمالا در مقابل شما را دنبال می کنند. در نتیجه هر چه تعداد دنبال کنندگان شما بیشتر شود فروشگاه شما از نگاه دیگر کاربران معتبرتر می گردد و آنها هم راحتتر شما را دنبال می کنند.

- به صورت فعال در فروشگاه خود خبر بنویسید: این کار باعث می گردد که دنبال کنندگان شما از فعالیت های شما با خبر بمانند و به نوعی فروشگاه شما را فراموش نکنند اما دقت شود که اخبار مرتبط به فعالیت ها و فروشگاه شما باشد.

- دائم اطلاعیه های خود در سایت بازار خانگی را چک کنید تا هر چه بیشتر با دنبال کنندگان و دنبال شوندگان خود در ارتباط باشید.

- لینک آدرس اختصاصی فروشگاه خود در سایت بازار خانگی را در سایت های مشابه دیگر قرار دهید چرا که با این کار ترافیک بیشتری را به فروشگاه خود در بازار خانگی جذب می کنید و همچنین هر چه لینک های پشتیبان بیشتری به فروشگاه خود بدهید فروشگاه شما در موتورهای جستجوگر مانند گوگل بالاتر نمایش داده می شود و بازدید شما بیشتر می گردد.

- با افزایش بازدید از محصول شما در طول زمان کوتاه آن محصول در قسمت "محبوب ترین ها" نمایش داده می شود که به دیده شدن بیشتر آن محصول کمک می کند.

- تبلیغ در شبکه های اجتماعی: اگر در شبکه های اجتماعی (مانند فیس بوک،توییتر، تلگرام، اینستاگرام و ...) عضو هستید، فروشگاه خود و یا محصولات و خدمات خود در سایت بازار خانگی را بصورت مستمر در آنها به اشتراک بگذارید و دوستان خود را نیز تشویق کنید که همین کار را در شبکه اجتماعی برای فروشگاه شما بکنند. چرا که شبکه های اجتماعی یکی از مؤثرترین روش های تبلیغ در دنیای امروز می باشد.

- می توانید با کلیک بر روی گزینه "ارسال توسط ایمیل" (آیکون نامه) در قسمت آیکون های شبکه اجتماعی در صفحه مورد نظر خود، لینک آن صفحه را به دوستانتان ایمیل کنید.

- در قسمت فروشگاه خود می توانید روش ارسال و محدوه ارسال خود را تعیین کنید. در صورتی که محصول شما قابل پست باشد می توانید تجارت خود را به سراسر ایران گسترش دهید به صورتی که با استفاده از شرکت پست ایران و یا دیگر شرکت های پست محصولات خود را به دست مشتریان خود برسانید.


24 - راهنمای خریداران ( چگونه خرید امن و مطمئن انجام دهیم ؟ )

- دقت کنید که قبل از پرداخت از مناسب بودن قیمت اطمینان حاصل نمایید و در صورتی که قیمت ها غیر واقعی یا بسیار پایین به نظر میرسیدند تردید کنید به دلیل آنکه سایت بازارخانگی هیچ گونه مسئولیتی را در قبال خرید و فروش کاربران و فروشندگان نمی پذیرد و همچنین هیچ گونه کمیسیونی برای فروش کالاها و خدمات از فروشندگان دریافت نمی کند. خریداران خود باید از صحت و سلامت کالا و یا خدمات قبل از پرداخت مطمئن شوند.

- مدیریت بازارخانگی از تمامی خریداران تقاضا دارد که پس از خرید با گذاشتن نظر خود و امتیاز در صفحه محصول خریداری شده تجربه خرید خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند تا دیگر کاربران بتوانند با استفاده از تجربیات شما در خریدهای آینده خود راحت تر تصمیم گیری کنند.

- با آنکه بازارخانگی هیچ مسئولیتی در قبال خرید و فروش کالا و خدمات نمی پذیرد اما روش های کنترلی خاصی برای فروشگاهها دارد بنابراین در صورتی که پس از خرید کالا از آن فروشگاه شکایت داشتید با پر کردن فرم شکایت در صفحه همان محصول، مدیریت سایت بازارخانگی را در جریان گذاشته تا شکایت شما را پیگیری کرده و اقدام به تذکر یا حذف آن فروشگاه بکند.

- فروشنده متعهد می باشد تا با رعایت حجاب و قوانین اسلامی و اخلاقی، کالا و محصولات سالم و با کیفیت را همانطور که وعده داده به دست  خریدار برساند و در صورتی که هر یک از موارد بالا اتفاق نیفتاد خریدار حتماً باید با شکایت کردن از آن محصول فروشگاه در سایت و گذاشتن نظر و امتیاز منفی اقدام نماید.

- قبل از خرید کالا از صحت و سلامت کالا و خدمات از طریق تلفن و اگر امکان داشت از طریق ملاقات حضوری اطمینان حاصل کنید.

- قبل از دریافت کالا حتی الامکان هزینه ای پرداخت نکنید.

- بهترین روش خرید، ملاقات حضوری است و روش خرید پستی (از راه دور) خالی از ریسک نیست و باید در توافقات با فروشنده دقت گردد.

- مطمئن شوید کالا یا خدمات ارائه شده در بازار سنتی نیز وجود دارند و تخیلی و فضایی نباشند.

- در مورد محصول و خدمات ارائه شده تحقیق کنید و از صحت قیمت آن مطمئن شوید.

- قبل از خرید از بسته بندی، اندازه و تمامی شرایط کالای مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

- از طریق اطلاعات تماس فروشنده ( شماره تلفن، ایمیل، اس ام اس و یا شبکه های اجتماعی) با فروشنده مورد نظر خود در تماس باشید و قبل از خرید تمامی سوالات خود را پرسیده و هیچ ابهامی باقی نگذارید و به یاد داشته باشید که خرید شما به توافق شما با فروشنده وابسته است و سایت بازار خانگی هیچ مسئولیتی را نمی پذیرد.

- قبل از ارسال کالا در مورد هزینه های ارسال با فروشنده توافق کنید.

- در مورد گارانتی و چگونگی بازگرداندن کالا از فروشنده سوال کنید.

- در صورت تاخیر نسبتا طولانی در تحویل محصول، موضوع را در تماس با فروشنده پیگیری کنید.

- در صورت امکان پس از خرید کالا رسید خرید معتبر از فروشنده دریافت کنید.

- ارائه اطلاعات حساب بانکی از فروشنده به تنهایی دلیل کافی برای اعتماد نیست و امکان دارد که اطلاعات شخص دیگری مورد سوء استفاده قرار گرفته باشد.

- به هیچ عنوان اطلاعات شخصی و حساب بانکی خود را در اختیار فروشنده قرار ندهید.

- عکس ها و توضیحات پیش فاکتور مربوط به کالا و ایمیل هایی که با فروشنده تبادل کرده اید را ذخیره کرده و در صورت نیاز پرینت بگیرید.

- اگر پس از خرید با مشکلی مواجه شدید سعی کنید با فروشنده تعامل داشته باشید و آن را حل نمایید و اگر نتوانستید، از طریق گزینه های شکایت در صفحه محصول آن مشکل را به اطلاع مدیریت بازارخانگی برسانید.

- اگر کالایی که به دست شما رسیده است صحیح و سالم نمی باشد از آن عکس بگیرید.

- نسبت به خرید یا سفارش کالایی که انتخاب نموده اید متعهد بمانید.

- در صورتی که معامله از طریق پست، از راه دوری انجام شده باشد و مصرف کننده از انتخاب خود انصراف دهد باید هزینه باز پس فرستادن توسط خود او پرداخت شود.

- همچنین برای راهنمایی بیشتر می توانید به صورت مستقیم با مدیریت از طریق قسمت " تماس و پیشنهادات " تماس حاصل نمایید.

 

go-to-top برو به بالا